Homepage van je Huis: bekijk de geschiedenis van je eigen huis, straat of wijk

Link naar Homepage van je Huis (prototype)

Stel je bent Amsterdammer en je wilt weten hoe jouw buurt er vroeger uit zag en wat er in jouw buurt te doen is. Of je bent net verhuisd en vraagt je af waar je terecht bent gekomen. Dan kan je op de website Homepage van je huis (nu nog een prototype) op basis van straatnaam en huisnummer foto’s, historische stadsgezichten, verhalen, historische kaarten en bouwtekeningen van jouw huidige of vroegere huis zien, via https://opdering.amsterdamtimemachine.nl .

Homepage van je Huis is begin 2024 ontwikkeld ter gelegenheid van de 750ste verjaardag van de stad Amsterdam. Het is een gezamenlijk ontwerp van de Amsterdam Time Machine, het UvA CREATE lab, de Gemeente Amsterdam, Q42 en Fabrique.

 

 

Wat kun je er mee doen?

Met Homepage van je Huis kun je historische informatie over jouw huis, straat of wijk in Amsterdam vinden door het intypen van je straatnaam en je huisnummer. Met het ontwikkelen van deze website willen we laten zien wat een rijkdom aan historische en actuele informatie je kunt vinden over een bepaald adres als je digitale erfgoedbronnen en actuele databronnen als Linked Open Data aan elkaar knoopt.

Tijdreizen en ruimtereizen

De website biedt momenteel twee mogelijkheden om op virtuele ontdekkingstocht te gaan: met de knop Verleden reis je terug in de tijd aan de hand van afbeeldingen uit de beeldbank van het Stadsarchief. Met de knop Heden reis je de ruimte in. Via de dataset Kunst in de Openbare Ruimte van de Gemeente Amsterdam vertrek je vanaf je huisadres steeds verder je wijk in aan de hand van alle kunstwerken die er in jouw buurt te vinden zijn. Tijdens deze ruimtereis kun je ook ontdekken hoeveel (soorten) bomen en hoeveel bijenvolken er in jouw wijk te vinden zijn. Dit zijn ook databestanden van de Gemeente Amsterdam, maar die zijn nog niet verder toegankelijk gemaakt. Tenslotte geeft de website ook wat informatie over de herkomst van de straatnaam en over actuele evenementen van Amsterdam 750.

Demonstratie op de Ring A10

Hoewel de website dus nog in ontwikkeling is, hadden bezoekers van het Festival Op de Ring A10 op zaterdag 21 juni 2025 al de mogelijkheid om er mee kennis te maken.
In de Stad van de Toekomst van de UvA gaf de Amsterdam Time Machine daar aan tientallen geïnteresseerde Amsterdammers een inkijkje in de geschiedenis van hun huis/straat/wijk.

Wil je zelf eens kijken? 
Bedenk dan dat het een website in ontwikkeling is.
Het geeft slechts een voorbeeld van wat er mogelijk is.

Je gaat als volgt te werk:

  • Ga naar: https://opdering.amsterdamtimemachine.nl
  • Type in de zoekbalk het begin van jouw straatnaam in.
  • Klik in het dropdown menu jouw straat in.
  • Type in de zoekbalk jouw huisnummer in.
  • Zoek in het drop down menu het huisnummer dat het best overeenkomt met jouw eigen huisnummer, of zoek het nummer dat het dichtst bij ligt.
  • Homepage van je Huis toont je dan afbeeldingen van jouw huis of in de buurt van jouw huis.

Vind je geen passend adres?

Dan is je straat misschien nog te nieuw, of hebben we de informatie over jouw straat nog niet kunnen toevoegen. Wel kun je dan via de knop Heden toch wat informatie vinden over jouw wijk via de informatie uit de kunstdatabase.

Toekomstplannen
Zodra we financiering hebben gevonden voor doorontwikkeling van Homepage van je Huis zullen meer digitale bronnen aan de website worden toegevoegd. De website kan dan echt gaan draaien, met veel meer informatie over veel meer plekken in Amsterdam.

Giften voor doorontwikkeling zijn altijd welkom! Neem daarvoor contact op met amsterdamtimemachine@uva.nl